Czym wyczyścić tłuste plam, a czym ślady po markerze? Kiedy sprawdzą się domowe sposoby, a kiedy sięgnąć po środki chemiczne? Podpowiadamy jak pielęgnować ściany, bez konieczności powtórnego malowania.

O czym pamiętać przy czyszczeniu ścian?

Podstawową zasadą jest oczywiście czyszczenie powstałych zabrudzeń na świeżo. Im dłużej będziemy zwlekać tym bardziej substancja brudząca wniknie w farbę lub tapetę, tym samym przysporzy nam większego kłopotu i trudności w czyszczeniu.

Do czyszczenia ścian używaj tylko czystych gąbek oraz ściereczek. Zabrudzone mogą zmyć plamę, ale za to pozostawia brzydkie zacieki. Wymieniają także często wodę. Najlepiej przygotować dwa wiadra w jednym wodę z dowolnym roztworem w drugim zwykłą wodę do płukania ściereczki.
Wyczyszczone ścianę najlepiej od razu delikatnie osuszyć ręcznikiem papierowym, co także minimalizuje powstawanie późniejszych zacieków.

Od czego zacząć czyszczenie?

Pielęgnację ścian należy zacząć od zdjęcia warstwy kurzu. Możemy zrobić to odkurzaczem lub zwykłą szczotką. Pozbędziemy się pyłu, który przy późniejszym czyszczeniu z dodatkiem wody mógłby się rozmazywać i tworzyć zacieki.

Domowe sposoby na czystą ścianę

W większości przypadków czyszczenie naszych ścian może ograniczyć się do zastosowania prostych sposobów domowych. Najlepszą mieszanką jest ciepła woda z delikatnym mydłem. Przemywamy zabrudzenia delikatnie, bez mocnego szorowania, które może zmyć farbę.

Na mocniejsze zabrudzenia sprawdzi się mikstura wody z octem. Możemy także nałożyć na plamę odrobinę pasty do zębów, odczekać 2 minuty i zmyć czystą szmatką. Na trudne ślady kredek, markerów i tusz pomoże nam także soda oczyszczona, możemy wetrzeć ją w szmatkę, a następnie pocierać delikatnie zabrudzone miejsce. Na mocne wodoodporne zabrudzenia po markerach pomoże nam WD40, środek używany do odmrażania zamków.

Tłuste plamy powstające najczęściej z posiłków zmyjemy mąka ziemniaczana oraz chlebem. Mąkę należy posypać na ścierkę i przecierać plamy. W przypadku chleba usuwamy twarde skórki, które mogą drapać powierzchnię i przecieramy plamy pozostałą częścią. Całość możemy spryskać wodą z olejkiem lawendowym, która odświeży i nada przyjemny zapach. Na litr wody przygotuj łyżeczkę olejku, wymieszaj i przelej do spryskiwacza, który naniesie delikatną mgiełkę roztworu na ścianę. Następnie standardowo przetrzyj ściereczką. Na delikatne zarysowania pomoże nam także zwykła gumka do ścierania.

Specjalistyczne środki chemiczne

W sklepach czeka na nas szereg gotowych środków chemicznych, które pomogą oczyścić zabrudzenia ścian. Wybierając preparat należy dokładnie przeczytać etykietę i wskazania producenta. Środek ze względu na mocniejsze działania, niż w przypadku domowych sposobów może także łatwo zniszczyć powierzchnię naszych ścian. Należy dobrać go odpowiednio ze względu na rodzaj farby jaki mamy naniesiony na ścianę. Przed czyszczeniem większej powierzchni możemy przeprowadzić próbę na mniejszym kawałku, że sprawdzić jak środek reaguje z powierzchnią ściany.

Trzeba pamiętać także, o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. Specjalistyczne detergenty często wydzielają intensywny zapach, który może stanowić zagrożenie przy nadmiernym wdychaniu. Warto zaopatrzyć się także w gumowe rękawice, które odizolują naszą skórę od chemicznego preparatu.