W Polsce, w ostatnich latach upały i wysokie temperatury są uciążliwym i coraz częstszym problemem. Wiele domów i mieszkań, ze względu na różne czynniki (na przykład położenie, ocieplenie, wentylację czy budowę) w okresie letnim ma wyjątkowo nieprzyjemne warunki dla swoich mieszkańców. Kiedy mieszkamy w takim miejscu, szukamy różnorodnych sposobów, aby nieco poprawić swój komfort, między innymi kupujemy baseny, wentylatory, klimatyzatory stojące. Ale w momencie, gdy temperatura sięga 40 stopni celsjusza, nie do końca czujemy efekty. Pamiętajmy, że istnieje dużo efektywniejszy i pewny sposób na walkę z upałem – klimatyzacja.

klimatyzacja w domu

Cechy klimatyzacji

Nowoczesne systemy klimatyzacji tak naprawdę spełniają kilka potrzeb. Po pierwsze, możemy się pożegnać z problemem opisanym powyżej. Po drugie, pomagają również w zimie, ponieważ mają możliwość ustawienia w nich ciepłego powietrza. Po trzecie, oczyszczają nasze powietrze z zanieczyszczeń, toksyn, bakterii, czy wirusów. Po czwarte, wiele systemów ma opcję jonizacji powietrza i kontroli wilgotności. Po piąte, dostarczają nam świeżego powietrza, dzięki czemu możemy nawet wymienić okna na nieotwierane.

Dlaczego warto zainwestować w klimatyzację?

System klimatyzacji ma większy zasięg od wolnostojących wentylatorów czy klimatyzatorów. Przy dobrej klimatyzacji możemy ochłodzić lub ocieplić całe mieszkanie, a więc nie musimy montować klimatyzatora w każdym pomieszczeniu. Najwięcej zalet mają oczywiście te nowe modele klimatyzacji, które poprawiają stan powietrza wewnątrz. Nie musimy więc inwestować w kilka sprzętów pełniących różne funkcje, ponieważ wystarczy nam klimatyzacja.

Inne rozwiązania czy sprzęty są zazwyczaj głośniejsze, zwłaszcza pracując w najwyższych trybach. A klimatyzacja po otrzymaniu konkretnej temperatury jest cicha i słyszymy tylko przepływ powietrza. Zakup takiego systemu jest inwestycją, ale jeśli skontrolujemy jego jakość, montaż i będziemy o niego dbali, będzie to inwestycja na bardzo długi czas, znacznie dłuższy niż w przypadku wolnostojących sprzętów.

O czym warto pamiętać przed zakupem klimatyzacji?

Zanim zdecydujemy się na tę inwestycję na pewno powinniśmy dowiedzieć się jak wysokie są koszty samego sprzętu, jego montażu i utrzymania. Musimy przygotować cały kosztorys i nasz budżet, ponieważ nie jest to zakup pojedynczego wentylatora, a całej instalacji. Raczej nie jesteśmy w stanie zamontować klimatyzacji sami we własnym zakresie, więc kolejnym ważnym punktem na liście powinien być specjalista od tego typu instalacji. Należy się też zapoznać z całą ofertą systemów, ich ceny będą zależały od ich mocy i funkcji. Do każdej, nawet bardzo wymagającej grupy domowników można dobrać idealną klimatyzację, która spełni ich potrzeby i pomoże w codzienności.

Zamontowana klimatyzacja – i co potem?

Pamiętajmy o przeglądach i kontroli całego systemu, pomoże to wydłużyć jego żywotność. Im więcej klimatyzacja ma funkcji i im więcej ma w sobie filtrów, tym częściej należy ją sprawdzać. Musimy też dopasować funkcje i ustawioną temperaturę klimatyzacji do naszych organizmów, aby uniknąć przeziębienia (zwłaszcza latem). Klimatyzacja to namiastka luksusu w domu, ale używajmy jej głową.

Pozdrawiam
Klaudiusz Durmała
www.ddprojekt.pl