Powoli spełnia się Twoje marzenie o posiadaniu własnego domu? Na pewno jesteś podekscytowany tym faktem! Podczas wykonywania projektu domu należy pamiętać o paru istotnych kwestiach, ponieważ jest to niezwykle kosztowna inwestycja, która pozostanie z nami na całe życie. W niniejszym artykule dowiesz się, co musisz mieć na uwadze oraz czego należy unikać podczas budowy domu.

Po pierwsze – działka

Wszystko zaczyna się tutaj, na działce. Zaczynając wykonywanie projektu domu należy w pierwszej kolejności sprawdzić miejsce, na którym stanie Twój budynek. Musisz zorientować się, jak wygląda stan prawny Twojej parceli, czyli czy nie jest zadłużona, czy ma status budowlany albo czy znajduje się w obszarze chronionym. Po drugie, przed wyborem projektu musisz zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, z którego dowiesz się, jakie są plany inwestycyjne na najbliższe lata w okolicy Twojej działki – czy powstanie tam ruchliwa droga oraz jakie budynki mogą stanąć na tej ziemi.

Oszacuj, ile potrzebujesz powierzchni użytkowej

Planując lub kupując gotowy projekt domu musisz przemyśleć bardzo ważną kwestię – ile metrów kwadratowych powinien mieć Twój budynek? Młode pary często nie umieją odpowiedzieć na to pytanie szczegółowo. W takim wypadku warto porównać wielkość swojego obecnego lokum. Czy taka powierzchnia jest wystarczająca? Salony zwykle nie są mniejsze niż 20 mkw, ale jeśli chcesz mieć dużo miejsca, aby postawić tam wielki stół jadalniany, to możesz pomyśleć o rozszerzeniu powierzchni salonu do nawet 40 mkw.

Jeśli chodzi o kuchnię, to wszystko zależy od tego, ile czasu średnio w niej spędzasz. Jeśli gotowanie to Twoja pasja, masz mnóstwo przyborów kuchennych i tak naprawdę to tam spędzasz najwięcej swojego wolnego czasu, to należy zadbać o to, aby było w niej wystarczająco dużo miejsca. Obecnie kuchnie z wyspą mają przeważnie od 15 do 20 mkw.

Kolejną ważną kwestią jest ilość i wielkość sypialni. Jeśli planujecie mieć dzieci, to należy pamiętać o tym, że dobrze by było, aby pokój dziecka był większy niż sypialnia rodziców, a to z racji tego, że dziecko w swoim pomieszczeniu spędza najwięcej czasu – śpi, odrabia lekcje, bawi się oraz zaprasza kolegów. Potrzebuje więc dużo przestrzeni.

Okna i drzwi

Tak naprawdę należy bardzo dobrze przemyśleć rozmieszczenie okien i drzwi, ponieważ późniejsze poprawki mogą nie być już możliwe albo trudne do zrealizowania. Co więcej, to okna i drzwi są najbardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych oraz promieni UV, stąd nie należy na nich oszczędzać, bo przecież mają służyć wiele lat. Dobrej jakości okna i drzwi zatrzymują hałas z zewnątrz i dodatkowo świetnie izolują, więc z domu nie ucieka ciepło.

Nie oszczędzaj na materiałach budowlanych!

Wykonując projekt domu musisz pamiętać, że jest to inwestycja na lata, dlatego absolutnie nie należy oszczędzać na materiałach budowlanych. Lepiej od razu zapłacić trochę więcej i mieć spokój na dłużej, niż po paru latach martwić się niepotrzebnym remontem, który tak naprawdę finalnie wyniesie Cię więcej niż jakbyś od razu zainwestował w droższe materiały.

Pozdrawiam
Klaudiusz Durmała
www.ddprojekt.pl