Zamierzasz kupić okrycie dla swojej podłogi, które nada wnętrzu przytulności i ciepła. Na rynku mamy dwa najpopularniejsze produkty – dywany oraz wykładziny. Które wybrać? Podpowiadamy poniżej.

Wykładzina

Często kojarzona z ogromnymi korporacyjnymi przestrzeniami. Na tak dużych powierzchniach jest bardzo użyteczna. Dodaje uroku, stonowanym biznesowym przestrzeniom. Jest też wygodna w codziennym czyszczeniu. W domu wykładzina najlepiej sprawdzi się w pokoju dziecięcym. Amortyzuje przed upadkiem i pełni funkcje przyjemnej izolacji od chłodnej podłogi, na której dzieci spędzają większość czasu bawiąc się.

Wykładzina sprawdzi się także w sypialni lub w salonie, czyli w pomieszczeniach gdzie często chodzimy boso i zapewni nam miły kontakt ze skórą. Jej główną zaletą jest możliwość ukrycia mankamentów podłogi. Jeśli mamy także problem ze skrzypiącym parkietem wykładzina skutecznie go wyciszy.

Mamy szeroki wybór wykładzin pod względem, materiału, długości włosia, wzorów i kolorów. Wyróżniamy dwa popularne rodzaje wykładziny dywanowe oraz PCV. Te pierwsze posiadają dłuższe i bardziej miękkie włosie, nadają się do pokoju dziecięcego czy sypialni. Drugim rodzajem jest wykładzina PCV mocniejsza, sztywniejsza, czasem także o właściwościach antypoślizgowych. Idealnie pokryje przestrzeń przedpokojów czy korytarzy gdzie może mieć częstszy kontakt z zabrudzeniami lub wilgocią.

Podstawowym minusem wykładziny jest skomplikowany montaż. Pokrywa ona cały pokój dlatego musimy pozbyć się wszystkich mebli z pomieszczenia, tak aby mieć swobodny dostęp do podłogi. Następnie musimy dokładnie zmierzyć pomieszczenie, uwzględniając wszystkie nierówności, ściany, kąty i zagięcia. Wykładzinę będziemy montować do podłoża specjalnymi taśmami lub klejem, które będą dodatkowymi kosztami.

Dywany

Dywany wybieramy najczęściej do pomieszczeń reprezentatywnych domu, czyli salonów. Podkreślają one aranżację wnętrz i ocieplają fragment wybranej przestrzeni. Mogą być w stonowanych kolorach i nadawać tło innym meblom w pokoju lub przeciwnie wyróżniać się kolorami, wzorem i materiałem stanowiąc centrum strefy wypoczynkowej. Niektóre stanowią prawdziwe dzieła sztuki, skomplikowane wzory i delikatny jedwabny materiał dodadzą elegancji każdemu wnętrzu.

Największą niepodważalną zaletą dywanów jest ich mobilność. Możemy w każdej chwili zmienić jego położenie, stylizując nasz pokój w dowolny sposób. Nie ma potrzeby skomplikowanego przestawiania mebli i odkrywania od podłogi jak w przypadku wykładziny. Możliwość łatwego przemieszczania dywanu sprawdzić się także oczywiście w przypadku czyszczenia.

Najmodniejszym obecnie rodzajem są dywany futrzane o dłuższym włosiu. Do wyboru mamy także dywany ręcznie tkane z włókien naturalnych oraz syntetyczne, polecane dla alergików. Małe dywaniki sprawdzą się także w trudnych brudzących pomieszczeniach jak kuchnia lub łazienka. Skutecznie ocieplą wybrany fragment podłogi i zapewnią komfort szybkiego i łatwego czyszczenia.

dywan czy wykładzina na co się zdecydować

Co lepiej pasuje do Twojego wnętrza?

Na samym początku musisz zastanowić się, które okrycie podłogowe będzie pasować do Twojego wnętrza. Po pierwsze należy wziąć pod uwagę walory estetyczne. Jeśli posiadasz ładne panele, elegancką drewnianą podłogę czy parkiet szkoda zakrywać je całkowicie wykładziną. Ładną podłogę lepiej wyeksponować przykrywając tylko fragment stylowym dywanem. Jeśli natomiast nie jest ona idealna wykładzina ukryje mankamenty.

Po drugie należy zastanowić się nad funkcjonalnością. Wykładzina pokryje jednorodnie cały pokój i zabezpieczy nas przed stąpaniem po chłodnej podłodze. Może jednak sprawiać problem w momencie sprzątania, umieszczona musi być bowiem pod każdym meblem bez możliwości podnoszenia w każdym momencie. Z tego względu dywany są niezastąpione w kwestii czyszczenia. Możemy je zdjąć sami, zanieść do pralni lub wytrzepać.