Odpowiednio dobrane oświetlenie może w magiczny sposób nadać charakteru naszemu wnętrzu. Z jego pomocą stworzymy romantyczny klimat lub przeciwnie dodamy do pomieszczenia energii. Jakie oświetlenie sprawdzi się w łazience? Poniżej przeglądamy wszystkie nowoczesne propozycje.

Oświetlenie nad umywalką

Era masywnych kinkietów wbudowanych w lustra na umywalkami powoli przemija. Obecnie popularnym rozwiązaniem jest oświetlenie ledowe zamontowane z tyłu lustra, tworzące wokół niego estetyczną łunę światła. Rozwiązanie to oprócz rewelacyjnego wyglądu jest także bardzo funkcjonalne, ponieważ doskonale doświetla lustro potrzebne podczas robienia makijażu, golenia się czy stylizacji fryzury.

Nowoczesne rozwiązania lamp ledowych posiadają także funkcję zmiany barwy światła, która sprawdzi się doskonale przy wykonywaniu makijażu. Aby kosmetyki na twarzy wyglądały naturalnie potrzebujemy światło o wysokim czynniku oddania barwy CRI. W największym stopniu odwzorowuje ono światło dzienne, na zewnątrz. Jeśli na co dzień wolimy oświetlenie w żółtych tonach funkcja zmiany światła idealnie pomoże nam w momencie wykonywania zabiegów upiększających naszą twarz.

Oświetlenie łazienkowe - na co się zdecydować?

Jeśli jednak zdecydujemy się na tradycyjne oświetlenie kinkietowe, pamiętajmy, że lepiej sprawdzi sie umieszczenie dwóch lamp równomiernie po obu stronach lustra. Doświetlą one dokładniej całe lustro. Montowanie pojedynczej lampy wysoko nad lustrem może dodatkowo rozpraszać światło, rzucając na naszą twarz nienaturalne cienie.

Sufitowe oświetlenie łazienki

Projektanci proponują obecnie ciekawe subtelne rozwiązania oświetlenia sufitowego, które nadają wnętrzu odpowiedniego klimatu. Pamiętajmy, że światło sufitowe ma za zadanie oświetlać całą przestrzeń, wraz z wszystkimi zakamarkami. Ma zatem maksymalnie ułatwić nam poruszanie się po łazience i wykonywanie codziennych czynności.

Światło to powinno być uniwersalne o uśrednionej barwie oraz zamontowane w centralnej części łazienki. Z uwagi na to, iż łazienki mają zwykle małą powierzchnię nie sprawdzą się tutaj duże wiszące żyrandole. Bardzo wygodne jest natomiast oświetlenie sufitowe w postaci wbudowanych w podwieszany sufit światełek. Rozmieszczone na całej powierzchni sufitu w kilku miejscach doskonale oświetlą całą łazienkę i nie przytłoczą jej wnętrza.

Dodatkowe klimatyczne oświetlenie

Łazienka jest z pewnością miejscem gdzie lubimy wypoczywać. Gorąca kąpiel w wannie po ciężkim dniu może być jeszcze przyjemniejsza, jeśli dodamy do tego łagodną grę kojących świateł.

Oświetlenie łazienkowe - na co się zdecydować?

Wygodnym rozwiązaniem są paski świateł ledowych, o niskim napięciu, które możemy zamontować praktycznie wszędzie. Będą się pięknie eksponować wzdłuż listwy, brzegu wnęki lub tuż za meblami tworząc klimatyczną łunę światła. Popularną opcją jest także wbudowane, eleganckie oświetlenie podłogowe, nadające wnętrzu przyjemny pólmrok.

Wybierając odpowiedni oświetlenie łazienkowe nie możemy także zapomnieć o bezpieczeństwie. Przestrzeń łazienki jest miejscem stale wilgotnym, należy zatem dobrze przemyśleć wszystkie rozwiązania świetlne, które planujemy zamontować w momencie projektowania łazienki, aby zapewnić sobie maksymalną izolację i komfort użytkowania.

Pozdrawiam
Klaudiusz Durmała
www.ddprojekt.pl