Małe jest piękne – aranżacja niewielkiego balkonu

Nieduża przestrzeń balkonowa to rzeczywistość wielu mieszkań, szczególnie w dużych miastach. Każdy właściciel małego balkonu chciałby jednak, aby to szczególne miejsce w jego domu zaaranżowane było przytulnie i z wykorzystaniem każdego centymetra kwadratowego powierzchni.

Jeszcze kilkanaście lat temu urządzanie małego balkonu mogło oznaczać nudę i przewidywalność. Nastała jednak nowa era dla przestrzeni tarasowych, a właściciele małych metraży co rusz udowadniają, że małe i dobrze zaaranżowane pomieszczenie może być piękne!

jak zaaranżować mały balkon

Funkcjonalny balkon – o czym należy pamiętać?

Obecnie w sklepach z wyposażeniem ogrodowym odnajdziemy liczne meble i ozdoby przeznaczone dla małych balkoników. Dostęp do produktów nie jest więc problemem. Jednak jak urządzić balkon w taki sposób, aby wykorzystać przestrzeń ergonomicznie? Otóż musimy pamiętać o kilku złotych zasadach aranżacji małych przestrzeni.

Należą do nich:

Rozplanowanie przestrzeni – gdy słyszymy hasło „tworzenie planu” w naszej głowie często pojawia się obraz architekta, który zawodowo zajmuje się aranżacją wnętrz. Jednak korzystanie z usług specjalisty nie jest konieczne. Wystarczy mieć chęć, kartkę i ołówek, aby samodzielnie wyczarować plan przestrzeni naszego małego balkonu.

Jeśli zabieramy się za rozrysowywanie schematu, musimy zachować wszystkie proporcje naszej przestrzeni w odpowiedniej skali. Będzie nam dzięki temu łatwiej stwierdzić jakiego wymiaru meble należy zamówić oraz ile roślin bądź ozdób kupić. Plan przestrzeni warto zrobić przed wizytą w sklepie. Jeśli jednak nie mamy pomysłu – skorzystajmy z pomocy doświadczonych projektantów.

Czerp inspiracje i wykorzystuj sprawdzone triki – jak zapewne wiesz, nie jesteś jedynym posiadaczem małego balkonu na świecie. Przed Tobą maleńką przestrzeń tarasową z powodzeniem urządziło wiele osób. Część z nich swoim dokonaniem podzieliła się w Internecie. Wykorzystaj ten fakt, aby zmaksymalizować funkcjonalność swojego balkonu.

Zapoznaj się z blogami, które traktują na interesujący Cię temat. Przeglądaj zdjęcia i dowiedz się jakie rozwiązania najlepiej się sprawdzają na małych przestrzeniach. Z praktycznych porad, których działanie możemy Ci zagwarantować, należy wymienić np. zainwestowanie w jasną podłogę na balkonie, która optycznie powiększy przestrzeń lub wybranie mebli o wielu funkcjach, bo pozwalają one zaoszczędzić dużą ilość miejsca.

Obierz kurs i się go trzymaj – kluczowe w urządzaniu każdej przestrzeni jest obranie stylu, w którym pragniemy ją zaaranżować. Jeśli planujemy remont balkonu, najbezpieczniej postawić na jeden styl. Relaks na tarasie będzie zdecydowanie przyjemniejszy, gdy otoczysz się pasującymi do siebie elementami.

Oczywiście nie zawsze jest tak, iż pomieszanie kilku stylów jest niekorzystne, niemniej wymaga to praktyki i wyczucia, dlatego jeśli nie czujemy się pewni swoich umiejętności architektonicznych, bezpieczniej obrać jeden kurs i się go trzymać.

jak urządzić balkon

Aranżacja balkonu – na jaki styl się zdecydować?

Tak naprawdę wszystko zależy od naszego gustu. Pamiętajmy, że urządzona przestrzeń ma satysfakcjonować przede wszystkim nas. Jeśli jednak nie jesteś pewien czego szukasz, warto poszukać w trendach. Współcześnie małe przestrzenie balkonowe często urządzane są m.in. w sielskim stylu, z wykorzystaniem palet i ekologicznych, naturalnych tworzyw. Popularny jest również aranż boho, inspirowany naturą. Jeśli kochamy rośliny, ten styl będzie dla nas idealny. Innymi typami, które podbiły serca wielu posiadaczy małych tarasów są aranżacja skandynawska lub minimalistyczna kompozycja w nowoczesnym stylu.