Wnętrza inspirowane dziką Północą

Jak sama nazwa wskazuje, styl, o którym mowa, pochodzi z chłodnej i tajemniczej Skandynawii. Dzikość tamtejszego klimatu oraz natura wpłynęły na szereg rozwiązań, które praktyczni i proekologiczni Skandynawowie wdrożyli do swoich wnętrz. Główną cechą skandynawskiego stylu jest zwrócenie się w stronę natury. Bazowymi składowymi aranżacji tego typu naturalne materiały, minimalizm oraz duża ilość światła. Styl skandynawski podbił serca tak wielu osób ze względu na jego prostotę i wygodę użytkowania. Idealnie nadaje się on zarówno do dużych wnętrz, jak i tych całkiem małych, które obecnie są bardzo popularne.

styl skandynawski wnętrza (2)

Charakterystyka stylu skandynawskiego

W stylu skandynawskim nacisk kładzie się na jasne kolory, które sprawiają, że pomieszczenie wydają się optycznie większe. Dodatki drewniane natomiast dodają przytulności i ciepła. Przełamaniem surowości dwóch poprzednich, są pastelowe, nasycone dodatki lub geometryczne wzory.

Do największych atutów skandynawskiego stylu urządzania wnętrz należy to, że wykorzystuje się w nim naturalne materiały. Najważniejszym z nich jest oczywiście wspomniane już drewno, jednak dużą rolę odgrywa także kamień. Tkaniny, jakie wykorzystuje się do obijania mebli w stylu skandynawskim to najczęściej bawełna, len albo juta.

Z poważaniem

Klaudiusz Durmała

Podstawowymi elementami są więc jasne kolory i naturalne materiały, ale jeśli zakończylibyśmy tylko na tych dwóch, nasze wnętrze mogłoby być zbyt industrialne, surowe i zimne. Styl skandynawski pozwala nam na ożywienie i przytulne urządzenie mieszkania przy wykorzystaniu zasad minimalizmu. Przy aranżacji skandynawskiej stawiamy więc na dodatki, to one mają przyciągać uwagę.

styl skandynawski wnętrza (2)

Dodatki, na jakie się decydujemy, powinny mieć ergonomiczną formę i spełniać nie tylko rolę ozdobników. Narody Północy charakteryzują się praktycznością i nie lubią marnować zasobów, a zatem każda rzecz, która ładnie wygląda w naszym domu, powinna przy okazji pełnić pożyteczną funkcję. Również meble w stylu skandynawskim powinny być wielofunkcyjne.

Styl skandynawski – do jakiego wnętrza?

Tu odpowiedź jest prosta – do każdego! Jeśli tylko czujesz się dobrze w otoczeniu minimalistycznym i jasnych przestrzeniach, koniecznie zdecyduj się na styl skandynawski przy urządzaniu własnych czterech kątów. Aranżacja skandynawska idealnie sprawdzi się jeśli dysponujesz dużym domem, ale również pomoże Ci wydobyć pełnię funkcjonalności z bardzo małego mieszkanka.

Styl skandynawski spełni oczekiwania niemal każdego. Możesz również zdecydować się na rozwiązania w tej aranżacji, jeśli planujesz remont tylko jednego pomieszczenia. Będzie to miła odmiana i sprawdzisz, czy dobrze funkcjonuje Ci się w tak zaplanowanym, minimalistycznym i jasnym otoczeniu. My jesteśmy przekonani, że styl skandynawski przypadnie Ci do gustu i w przyszłości będziesz szukał okazji ku temu, aby zaaranżować w ten sposób inne miejsca, którymi się otaczasz.