Urządzanie wnętrz – samodzielnie czy z profesjonalistą?

Aby odpowiedzieć na pytanie, które zadajemy w tytule niniejszego artykułu, musimy wyjaśnić sobie jakie jest nasze indywidualne podejście do przestrzeni w której żyjemy i pracujemy. Faktem jest, że niemal każdy z nas choć raz w życiu staje przed wyzwaniem urządzenia wnętrza. Jedni kochają to robić, są kreatywni, mają wyczucie i czują się pewnie w aranżowaniu swoich wnętrz.

Po drugiej stronie spektrum znajdują się osoby, którym z architekturą nie po drodze. Czują niechęć do snucia planów na temat swoich wnętrz, równocześnie zdając sobie sprawę z tego, że dobrze urządzona przestrzeń to komfortowe funkcjonowanie. Jednak przez fakt, iż mają problem z zdecydowaniem się na konkretną koncepcję, lub nie potrafią wyobrazić sobie pewnych rozwiązań w przestrzeni, stronią od samodzielnego urządzania domu czy mieszkania. Rozumiemy obie strony tej dyskusji. Z tego powodu odpowiedź na pytanie, czy aranżacji wnętrza lepiej dokonywać samodzielnie, czy z profesjonalistą, nie może być jednoznaczna.

projektant wnętrz kraków

Typ „Zosia-Samosia” i architekt wnętrz

Korzystanie z usług architekta wnętrz to dodatkowe koszty. Z tego względu osoby, które samodzielnie potrafią zaaranżować wnętrze mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy. I choć argument finansowy zachęca do tego, aby z pracy specjalisty nie korzystać, proponujemy, aby przyjrzeć się temu z innej perspektywy.

Jeśli interesujesz się architekturą i jesteś kreatywny, to praca z architektem może wyjść Ci na dobre! Będziesz mieć szansę na rozmowę z osobą, która od lat para się projektowaniem przestrzeni. Podzieli się ona z Tobą swoimi spostrzeżeniami i złotymi zasadami, które wypracowała podczas swojej pracy zawodowej. Istnieje spora szansa, że dowiesz się czegoś nowego i odświeżysz swoje spojrzenie na aranżacje wnętrz.

projektant wnętrz kraków

Praca osoby kreatywnej, która posiada wyczucie stylu z projektantem wnętrz to również ścieranie się dwóch koncepcji. Proponujemy, abyś podjął wyzwanie i zaryzykował – ktoś kto również posiada duże doświadczenie w projektowaniu wnętrz, przedstawi alternatywne spojrzenie na daną przestrzeń i skonfrontuje Twoje pomysły ze swoim bogatym doświadczeniem.

„Nie lubię, nie potrafię” – czy projektant wnętrz to konieczność?

Jeśli jednak jesteśmy osobami, dla których urządzanie wnętrz jest koszmarem, ponieważ nie jesteśmy pewni swojego gustu i czujemy się wyczerpani, gdy musimy wybierać kolory lub meble, projektant wnętrza wydaje nam się wybawieniem od problemu. W rzeczy samej, skorzystanie z pomocy profesjonalisty w takim wypadku jest wskazane, ponieważ będziemy mieli pewność, że przestrzeń, którą mamy do zagospodarowania, nie ulegnie podstawowym błędom, jakie mógłby popełnić amator.

Doradzamy jednak, by nawet w takim przypadku nie brać pasywnego udziału w urządzaniu naszej przestrzeni. Możemy oczywiście dać architektowi pełną dowolność – to z pewnością ułatwi mu pracę. Jeśli jednak decydujemy się już płacić za usługę, wykorzystajmy to jako praktyczną lekcję na przyszłość. Nie bójmy się zadawać podstawowych pytań dotyczących zasad aranżacji wnętrz. Być może dzięki pracy z architektem zdobędziemy większą pewność siebie w kwestii projektowania przestrzeni i następnym razem podejmiemy wyzwanie samodzielnego urządzenia mieszkania?

Pozdrawiam
Klaudiusz Durmała
www.ddprojekt.pl