Każdy z pewnością spotkał się z powiedzeniami takimi jak: “nie ma to jak w domu” czy “wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”. Rzeczywiście, dom to ważne miejsce dla każdego człowieka, dlatego tak istotne jest, aby czuć się w nim w pełni komfortowo. Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń sprawi, że obiekt stanie się praktyczny, a zarazem estetyczny. Wybierając materiał przewodni, warto wziąć pod uwagę nowoczesne rozwiązanie, jakim jest szkło.

Co się kryje za szkłem?

Nietrudno zauważyć, że popularność szkła wzrasta ostatnimi czasy. Coraz więcej zabudowy miejskiej ma w sobie przeszklone elementy, a i we wsiach budowane są domy ze znacznie większymi oknami. Dzieje się tak, ponieważ szkło ma wiele zalet. Poniżej wypisano kilka z nich.

Po pierwsze, szkło wprowadza dużo naturalnego światła do wnętrza, dzięki czemu pomieszczenia wydają się bardziej przestronne, przytulne i przyjemne w użytkowaniu.

szkło głównym motywem w mieszkaniu

Kolejnym wartym poruszenia aspektem są widoki. Jeśli dom położony jest w pięknej okolicy, to zastosowanie dużej szklanej tafli najlepiej pozwoli mieszkańcom na cieszenie się z tego położenia.

Co więcej, elementy ze szkła mogą być bardzo dekoracyjne i eleganckie. Umożliwia to wprowadzenie stylu, który najbardziej odpowiada właścicielowi. Nie sposób nie zauważyć, że budynki, w których szkło zostało użyte jako materiał budowlany, wyróżniają się na tle innych.

Szkło ułatwia także utrzymanie czystości i higieny. Dzieje się tak, ponieważ materiał ten jest gładki i nieporowaty. Na jego powierzchni nie osadza się brud czy kurz. By pozbyć się zabrudzeń, wystarczy przetrzeć szkło wilgotną ściereczką lub specjalnym środkiem do czyszczenia.

Niewątpliwym atutem szkła jest fakt, że uznawane jest ono za trwały materiał budowlany, odporny na uszkodzenia mechaniczne i niepodatny na korozję. To właśnie dzięki temu szklane elementy w domu są wytrzymałe i nie wymagają częstej wymiany.

Na sam koniec warto wspomnieć o termoizolacji. Klasyczne szkło co prawda przewodzi zarówno ciepło, jak i zimno, ale szkło termoizolacyjne niweluje ten problem. Nawet przy zastosowaniu dużej ilości szyb nie ma wtedy mowy o marznięciu w zimie czy nieznośnym gorącu latem.

Należy pamiętać, że szkło – jak każdy materiał budowlany – powinno być odpowiednio traktowane. Montowanie i wymienianie szklanych elementów lepiej powierzyć godnym zaufania fachowcom. Umiejscowienie szkła w danym pomieszczeniu musi być przemyślane tak, by mieszkańcy nie czuli się pozbawieni prywatności.

W każdym pomieszczeniu

Szkło jest niezwykle plastyczne i wszechstronne. Jego rola nie kończy się na budowie domu, bowiem przydaje się także w aranżacji wnętrz. Szklane mogą być oczywiście okna, ale warto też rozważyć zakup eleganckich szklanych drzwi. Ciekawym pomysłem są drzwi lustrzane, które optycznie powiększają pomieszczenie. Z tego materiału mogą być również wykonane balustrady czy ścianki działowe.

W łazienkach często spotyka się szklane kabiny prysznicowe czy panele ścienne. Szkło dobrze znosi długotrwały kontakt z wodą. Kuchnia to kolejne miejsce idealne do zastosowania elementów wykonanych ze szkła, takich jak przeszklone blaty i utensylia kuchennych. W salonie warto postawić na meble ze szklanymi elementami np. stolik, komoda czy szafka. Szkło dodaje elegancji i stylu meblom, a jednocześnie odsłania ich zawartość.

Warto zastosować szkło jako dekorację, na przykład w postaci mozaiki, witrażu, rzeźby lub kompozycji z drobnych szklanych elementów. Szkło dostępne jest w wersjach kolorowych, matowych lub przejrzystych, zatem w łatwy sposób można dostosować je do każdego stylu.

W DD Projekt znamy się na budowie i aranżacji. Bierzemy pod uwagę Twoje sugestie i konsultujemy prace na każdym etapie. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą projektów mieszkań i domów!

Z poważaniem
Klaudiusz Durmała