Wygląd czy funkcjonalność?

Mogłoby się wydawać, że wybór farby, która pokryje ściany w naszym wymarzonym wnętrzu jest rzeczą niezwykle łatwą, należy jednak pamiętać, że oprócz aspektów wizualnych warto skupić się na jakości produktu oraz jego funkcjonalności. W przypadku doboru farb te rzeczy zawsze mogą iść ze sobą w parze.

Malowanie jest jedną z najważniejszych czynności, którą wykonuje zawodowiec podczas wykańczania mieszkania. Dlaczego więc jest tak ważna? Pamiętajmy o tym, że zawsze narażamy nasze ściany na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenia, czy występującą w pomieszczeniach wilgoć.

Kolejną istotną kwestią jest wybór odpowiedniego producenta. Kierując się jakością produktów mamy pewność, że nasze pomieszczenie będzie wyglądać dłużej jak nowe.

Malowanie nowego, wcześniej niezamieszkałego pomieszczenia różni się od malowania mieszkania w którym ściany były wcześniej pokryte farbą. Przed wyborem farby warto sprawdzić, czy nasze ściany były wcześniej malowane, jeżeli tak należy je odpowiednio przygotować, sprawdzić czy stara farba nie odchodzi, tak aby odświeżone pomieszczenie cieszyło nas jak najdłużej. Zaczynając malowanie mieszkania należy przygotować odpowiednie sprzęty takie jak pędzle czy taśmę malarską.

Rodzaje farb – na co zwrócić uwagę?

Farby różnią się od siebie między innymi pod względem wydajności, składu czy jakości. Do najczęściej wybieranych farb należą:

  • Farby akrylowe – są najbardziej popularnym wyborem. Skutecznie kryją, są wodoodporne, mogą być używane w każdym pomieszczeniu zarówno w sypialni, biurze jak i garażu.
  • Farby lateksowe – podobnie jak farby akrylowe dobrze kryją, a ich największą zaletą jest odporność na ścieranie, dlatego mogą być używane w pomieszczeniach w których występuje wilgotność, takich jak łazienka czy kuchnia.
  • Farby winylowe – ten rodzaj farb nadaje się głównie do pomieszczeń gospodarczych, nie są tak odporne na zabrudzenia jak farby akrylowe czy lateksowe, dlatego mogą pojawiać się utrudnienia podczas ich czyszczenia.
  • Farby ceramiczne – zawierają w swoim składzie cząsteczki ceramiczne. Tworzą powłokę które nie absorbuje kurzu oraz jest plamoodporna. Idealnie nadaje się do kuchni czy pokoju dziecięcego.

Pamiętajmy, że obecnie na rynku mamy bardzo szeroką gamę wyboru począwszy od kolorów, rodzajów a także producentów. Wyżej wymienione rodzaje to tylko kilka możliwości, na które możemy się zdecydować.

Biało czy kolorowo?

W dzisiejszych czasach króluje nowoczesność i prostota, jednak nie ma konkretnych wytycznych. Kolor, którym pomalujemy nasze ściany powinien być uzależniony od naszych oczekiwań, oraz od tego czy lepiej czujemy się w minimalizmie, czy wręcz przeciwnie.

Pamiętajmy, że ściany nie zawsze muszą być tylko w jednym kolorze, jeżeli czujemy, że brakuje im energii możemy zdecydować się na wzory. Kierując się wyborem koloru skupmy się także na reszcie wnętrza, tak aby całość była spójna i przyjemna dla oka. Chętnie pomożemy w wyborze, projekcie, korzystamy z najlepszych farb dla profesjonalistów.

Pozdrawiam
Klaudiusz Durmała
www.ddprojekt.pl