Styl rustykalny we wnętrzu

W dobie coraz bardziej nowoczesnych wystrojów wnętrz i rozwiązań coraz więcej osób decyduje się na powrót do wnętrz przytulnych i inspirowanych darami natury.

Styl rustykalny wydaje się być idealnym dla osób, które mają dosyć przerysowanych projektów, i chcą prostoty w swoim mieszkaniu. Minimalizm, ciepło i pastelowe kolory – tym w dużym skrócie cechuje się styl rustykalny we wnętrzu. Czym jeszcze?

Materiały wykorzystywane w stylu rustykalnym:

Rustykalność we wnętrzach to nic innego, jak nawiązanie do wystroju stosowanego w wiejskich chatach. Można więc przyjąć, że wiejskie domy z początków XX wieku, które były urządzone w przeważających częściach z drewna zapoczątkowały coraz częściej wykorzystywany dziś styl rustykalny.

Rustykalność to w dużej mierze minimalizm i prostota, ale nie zawsze. Nie każde pomieszczenie, w którym jest mało mebli wydaje się skromne będzie nosiło miano rustykalnego.

Styl rustykalny nawiązuje w dużej mierze do dawnych chat skandynawskich, w których dominowały przede wszystkim naturalne materiały. Meble, dodatki i inne niezbędne akcesoria domowe były wykonywane z drewna.

Tą cechę odziedziczył właśnie styl rustykalny, w którym nad innymi materiałami budulcowymi przeważa naturalne drewno. Bliskość natury, a także przytulność, która jest nieodzownym elementem drewnianych mebli i akcesoriów to nieodzowne elementy stylu rustykalnego.

Jakie kolory dominują w stylu rustykalnym?

Bliskość natury dominująca w tym stylu jest również wykorzystywana i zauważalna w przypadku kolorów. Jak łatwo się można domyślić, w tym przypadku dominować będą kolory mające pokrycie w naturalnych barwach. Paleta kolorów dla stylu rustykalnego nie jest zbyt szeroka. Brak w niej wyrafinowanych i nowocześnie zmodyfikowanych kolorów.

Najczęściej stosowanymi i wybieranymi przez projektantów kolorami w tym przypadku są pastele, biel, lekko przydymiona zieleń i błękit.

 

Jeśli chodzi o dodatki takie jak np. poduszki, zasłony czy dywany tu także dominują kolory stonowane. Dużym zainteresowaniem będą cieszyły się kolory naturalnych tkanin takich jak np. len. Na tego typu dodatkach często występują również motywy naturalne. Haftowane kwiaty, ludowe motywy czy kratka to najczęściej wykorzystywane wzory na rustykalnych dodatkach.

styl rustykalny we wnętrzu (3)

Rustykalność w polskich domach:

Styl rustykalny coraz częściej można spotkać także w polskich domach. Co ciekawsze jest on zauważalny niekoniecznie w aranżacji całego mieszkania, ale w wybranych pomieszczeniach lub nawet elementach. Najczęściej domownicy decydują się na wykonanie kuchni i salonu w stylu rustykalnym. Często można go spotkać także na dodatkach, takich jak zasłony w sypialni, dywan w salonie lub drewniana doniczka.

Należy jednak pamiętać, iż niektóre elementy stylu rustykalnego nie będą dobrze komponować się z każdym wnętrzem. Dlatego też zaleca się być konsekwentnym, jeśli zdecydujemy się na urządzanie mieszkania w tym stylu. Tylko wtedy mamy gwarancję satysfakcjonującego efektu. Zapraszamy do kontaktu, chętnie zaprojektujemy taki styl dla Ciebie.

Pozdrawiam
Klaudiusz Durmała
www.ddprojekt.pl