Styl glamour narodził się razem z rozwojem przemysłu filmowego w USA, kiedy to na czerwony dywan wstąpiły diwy Złotej Ery Hollywood, w strojach uosabiających przepych i niewyobrażalne bogactwo. Styl ten charakteryzuje się ogromnym blaskiem, czarem, szykiem, a przede wszystkim blichtrem.

wnętrze w stylu glamour (1)

Poprzez hollywoodzką kinematografię styl glamour na stałe zagościł w amerykańskich domach, będąc idealną odskocznią od minimalizmu. Z czasem oczywiście przestał być na tyle ostentacyjny, ale nie zatracił najważniejszych cech – bogactwa i luksusu.

Blichtr i splendor

Ów styl mocno związany jest z barokiem, uwidacznia się to chociażby w ornamentyce czy drobnych elementach wyposażenia. Styl glamour pozostaje jednak nowoczesny dzięki temu, że przedmioty o bardziej wybujałych kształtach dopełnia się prostymi i zmodernizowanymi elementami. Dlatego przy minimalistycznym stole można ustawić antyczne krzesła, najlepiej w barokowym stylu.

Wyposażenie wypoczynkowe, jak kanapy czy fotele, powinno być tapicerowane, najlepiej sięgnąć po meble pikowane, wykończone pinezkami, które błyszczą i dodają blichtru. Przy aranżacji takiego typu wnętrz należy pamiętać o tym, aby wyrażał on luksus i elegancję. Sztuką w aranżowaniu takich wnętrz jest połączenie elementów z pozoru nie pasujących do siebie. Musimy być oczywiście ostrożni, aby nie doprowadzić do tego, że nasze pomieszczenie stanie się kiczowate.

Dlatego nieodłącznym elementem są wysokiej jakości materiały, jak atłas, satyna i ostatnimi czasy niezmiernie modny welur. Warto też zaopatrzyć się w tkaniny przypominające futro, najlepiej o długim włosiu. Obowiązkowe są również dodatki takie, jak metale szlachetne, kryształy, czy dobrej jakości eleganckie drewno.

Kryształ i błysk

Do takiego typu wnętrz świetnie sprawdzą się też wszelkiego rodzaju lustra, w bogato zdobionych ramach, które uwidocznią bogactwo i elegancję. Istotną rolę gra również oświetlenie, które ma nadać wnętrzu zmysłowości oraz luksusowej atmosfery. Świetnie sprawdzą się żyrandole, z elementami kryształów, świadczące o bogactwie i luksusie – tak istotnym we wnętrzach glamour. Całości dopełniają białe, duże świece, które mogą być zdobione kryształkami.

Kolory luksusu

Kolorami, które idealnie pasują do stylu glamour są beże, biele oraz stonowane szarości. Oczywiście, do tego typu wnętrz można dodać mocniejsze kolory, jak fiolet czy brąz, ale nie możemy dopuścić do kolorystycznego chaosu. Tym samym barwy muszą się ze sobą łączyć i być odpowiednio dobrane. Glamor to gra szczegółów, toteż one mają największe znaczenie. Należy zadbać o to, by wszystko nienagannie komponowało się ze sobą i stanowiło wspólną całość.

Rozsądny umiar

Kluczem do wnętrz glamour jest równowaga. Rzecz jasna wyraźne, eleganckie i luksusowe elementy są niezbędne, ale należy zachować odpowiedni umiar, gdyż skrajność doprowadzi do porażki, którą będzie kiczowaty wystrój. Należy zachować zdrowy kompromis między wzorami, kolorami oraz kształtami. Wnętrze glamour ma zachwycać, budzić podziw i świadczyć o miłości do luksusu. Ale nie powinno męczyć i być przesadne w swojej kreacji.

Pozdrawiam
Klaudiusz Durmała
www.ddprojekt.pl