Ogrody wertykalne

Ogrody wertykalne to nie tylko roślinne instalacje na zewnątrz budynków. Mogą być również naturalnymi dekoracjami, które efektownie upiększają wnętrza domów lub biur. Ściany zieleni tworzą wiele możliwości aranżacji, a wprowadzanie do pomieszczeń elementów przyrody poprawia samopoczucie oraz stan zdrowia przebywających w nich osób. Ponadto, dbanie o rośliny to dobry pomysł na odprężające spędzanie wolnego czasu.

Rodzaje ogrodów wertykalnych

Ogrodami wertykalnymi nazywamy zieleń rosnącą na pionowej płaszczyźnie. Roślinne konstrukcje mogą znajdować się na zewnętrznych ścianach budynków, balkonach i tarasach. Zakrywają nieatrakcyjne widoki, stanowią dodatkową izolację termiczną zabudowań oraz przyciągają ptaki i owady. Coraz popularniejsze jest traktowanie ścian zieleni jako elementu wystroju wnętrz.

Świetnie sprawdzają się w roli dekoracji w nowoczesnych przestrzeniach o charakterze minimalistycznym, industrialnym czy hi-tech. To niebanalne rozwiązanie na zagospodarowanie „nagich” ścianek działowych lub urozmaicenie wyglądu dowolnych pomieszczeń mieszkania.

Gatunki roślin w ogrodach wertykalnych

Do ogrodów wertykalnych wybierane są rośliny, które najlepiej czują się w pomieszczeniach, są łatwe w uprawie oraz posiadają płytki system korzeniowy. Warto, aby były odporne na choroby i ataki pasożytów. Poza tym, ich wybór zależy przede wszystkim od gustu. Dostępne są zarówno kompozycje kwiatowe, jak i ściany z pnączy lub mchu oraz porostów. Ciekawymi akcentami mogą być gatunki tropikalne czy sukulenty.

W projektowaniu ogrodu wertykalnego można również uwzględnić rośliny jadalne, takie jak tymianek, dzika truskawka lub mięta i stworzyć wydajny mini-zielnik.

Dlaczego warto posiadać ogród wertykalny w domu?

Poza tym, że ogrody wertykalne są efektownym elementem wystroju wnętrza posiadają szereg pragmatycznych zalet:

  • poprawiają jakości powietrza w najbliższym otoczeniu;
  • regulują poziom wilgotności powietrza;
  • redukują ilość unoszącego się kurzu;
  • przykrywają uszkodzenia na ścianach;
  • tłumią odgłosy ulicznych hałasów;
  • oszczędzają miejsce w mieszkaniu – na 1m² ściany można umieścić nawet 30 roślin.

Biorąc pod uwagę możliwość założenia ogrodu wertykalnego należy pamiętać, że będzie wymagał on stałej pielęgnacji oraz właściwej ekspozycji świetlnej. Zapewniając mu odpowiednie warunki można cieszyć się bujną zielenią w domu przez długie lata.

Ogrody wertykalne w biurach

Zielone ściany czy obrazy z roślin to także częsty element wnętrz przestrzeni komercyjnych. Przynoszą firmie korzyści wizerunkowe, a także posiadają znaczący wpływ na warunki pracy. Są dobrym sposobem na stworzenie we wnętrzu optymalnej akustyki. Szumy panujące w biurach obniżają koncentrację i powodują rozdrażnienie pracowników, a odpowiednio rozmieszczona roślinność obniża poziom hałasu.

Mówi się również o właściwościach terapeutycznych ogrodów wertykalnych: zaspokajają potrzebę kontaktu z naturą i poprawiają samopoczucie. Sam kolor zielony posiada działanie uspokajające i powinien znajdować się w każdej strefie relaksu.