Remont mieszkania lub domu to niezwykle ekscytujący, ale także wymagający czas. Na ekipie remontowej spoczywa wiele wyzwań do pokonania, by mogli z powodzeniem zakończyć zakres swoich prac. Jest kilka rzeczy, na które powinni zwracać uwagę zarówno osoby pierwszy raz zlecające remont, jak i osoby mające w tym spore doświadczenie.  Uniknięcie kilku podstawowych błędów znacznie ułatwi i przyśpieszy cały proces.  

Niedbałe przygotowanie

Zanim na dobre rozpocznie się prace, warto uzyskać dokładny plan, harmonogram, w końcu pracować na projekcie wykonawczym, aby wiedzieć na co się przygotować. W fazie przygotowania warto zwrócić uwagę, jak przedstawiciele firm remontujących podchodzą do następujących kwestii.

Najważniejszych 10 błędów przy remoncie mieszkania i domu

  1. Planowanie budżetu. Jednym z najczęstszych błędów jest nieprawidłowe oszacowanie kosztów remontu. W budżecie uwzględnia się zarówno koszt materiałów jak i prace wykonawców. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z nieoczekiwanych wydatków, dlatego najlepiej powierzyć również to zadanie profesjonalnej ekipie remontowej. Klient powinien mieć wgląd do niego i powinien być poinformowany o wszelkich ewentualnych zmianach w nim.
  1. Brak planu, harmonogramu. Niestety takie sytuacje wciąż się zdarzają. Remonty są wykonywane również przez nieprofesjonalne osoby. Zabierają się do pracy bez planu lub improwizują. Efekty ich pracy rzadko zadowalają zleceniodawcą. Profesjonalni wykonawcy nie wyobrażają sobie zaczęcia żadnych prac bez szczegółowego planu i uważają za absolutną podstawę rozplanowanie kolejności wykonywania zadań.
  1. Zaniedbanie oceny stanu technicznego. Przed rozpoczęciem remontu należy bezwzględnie dokonać oceny stanu technicznego budynku. Tego typu czynności nie zaleca się wykonywać na własną rękę, ponieważ zazwyczaj potrzebna jest do tego specjalistyczna wiedza, dlatego zachęca się do zatrudnienia profesjonalnej firmy. W czasie prac odkrycie nieprawidłowości w instalacji, konstrukcji znacznie wydłużają cały proces remontu i zaburzają plan działania.
  1. Nieprawidłowe materiały. Materiały używane w trakcie remontu powinny wyróżniać się jakością, trwałością oraz tworzyć spójną całość. Dobre firmy remontowo budowlane mają swoje sprawdzone źródła i są pewne materiałów, jakich używają. Dzięki temu mamy pewność, że posłużą nam na lata. Należy stosować tylko najlepszy materiał na runku.
  1. Brak odpowiedniej komunikacji. Ważnym aspektem w trakcie remontu jest utrzymanie dobrej komunikacji pomiędzy wszystkimi zaangażowanymi osobami. Niedostateczna komunikacja może prowadzić do nieporozumień, opóźnień i błędów wykonawczych, co może wpłynąć na efektywność i jakość prac remontowych.

Problemy w trakcie prac

Cały proces remontu przebiegnie sprawnie, jeśli uda się uniknąć następujących błędów.

  1. Zła ocena własnych umiejętności. Czasami właściciele mieszkań lub domów część przeróbek wykonują samodzielnie. Niestety nie zawsze jest to rozwiązanie optymalne. Najlepiej by wszystkie prace remontowe były wykonywane przez jedne doświadczone osoby, , a nie zmieniające się ekipy wykonawcze. Wtedy mamy pewność, że wszystko będzie prawidłowo funkcjonować przez lata i nikt nie będzie przesuwał odpowiedzialności gwarancyjnej z osoby na osobę.
  1. Brak odpowiednich zabezpieczeń. O bezpieczeństwie nigdy nie wolno zapominać. W trakcie prac należy korzystać ze środków ochrony osobistej, takich jak: okulary ochronne czy rękawice, specjalne obuwie, niejednokrotnie kaski. Wykonawcy powinni być wyposażeni we wszystkie możliwe ubezpieczenia, by uniknąć ewentualnych problemów w tym posiadać szkolenia BHP.
  1. Dobry czas pracy. Często pojawia się pokusa, by jak najbardziej przyspieszyć prace. Błąd. Jeśli nie przeznaczy się odpowiedniego czasu na każdą z czynności to efekt końcowy może być bardzo niezadowalający. Prace tego typu maja swój tok i proces technologiczny, którego nie warto przyspieszać. Profesjonalne firmy oferujące usługi remontowe potrzebują wystarczająco dużo czasu, aby wszystko było wykonane solidnie i w przyszłości nie sprawiało problemów. Nie wierz w historie o remontach w 48h, to rozwiązania prowizoryczne.
  1. Zaniedbywanie estetyki. Efekt finalny powinien przypaść do gustu przede wszystkim mieszkańcom mieszkania czy domu. Wiele niekompetentnych fachowców wypełnia swoje obowiązki w nieprofesjonalny sposób, zaniedbując wygląd estetyczny. Wszelkie błędy i niedociągnięcia należy poprawiać od razu.
  1. Zaniedbanie funkcjonalności, brak projektu. Naszym zdaniem to jeden z najważniejszych punktów. Remontowane pomieszczenia są przeznaczone do życia w nich i użytkowania. Efekt końcowy powinien być ergonomiczny, by jak najbardziej ułatwiać życie mieszkańcom. Dlatego warto zlecić stworzenie projektu oraz realizacje odpowiedniej firmie, która ma doświadczenie i łączy funkcjonalność z estetyką oraz doświadczeniem wykonawczym.

Podsumowując, planując remont, naprawdę warto postawić na wynajęcie profesjonalistów. Wybrana firma powinna charakteryzować się solidnością, terminowością, dokumentować się wysokimi kwalifikacjami pracowników oraz odpowiednimi ubezpieczeniami. W takim wypadku możesz być pewien, że będziesz usatysfakcjonowany z efektu końcowego a prace będą przebiegać sprawnie.

W DD Projekt przeprowadzamy remonty od 13 lat. Jesteśmy specjalistami do przygotowania lokali „pod klucz”. My podejmiemy się wyzwania wykonania dla Ciebie wszystkich prac remontowych, Ty będziesz mógł cieszyć się swoim całkowicie nowym wnętrzem bez zmartwień. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Pozdrawiam
Klaudiusz Durmała