Kominek to urządzenie, które bez wątpienia stworzy niesamowitą atmosferę i klimat w pomieszczeniu. Dzisiejszy producenci oferują wiele rodzajów kominków, co pozwala dopasować je do stylu, który obowiązuje w danym wnętrzu. Przed zakupem produktu warto się zastanowić, jaką funkcję ma on pełnić. Czy ma być to głównie ozdoba, czy może jednak to on będzie odpowiadał za ciepło w naszym domu?

Jakie wymagania należy spełnić, aby móc zamontować kominek w domu?

Zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi kominek może zostać zainstalowany wyłącznie w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, niskich budynkach wielorodzinnych, w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej. Należy go umieścić blisko komina, a minimalna wielkość przewodu kominowego musi wynosić 4 metry. Zbyt wąski komin może nieprawidłowo pochłaniać spaliny, co będzie się objawiać dymem unoszącym się w pomieszczeniu.

Należy pamiętać, że wkład musi być zamontowany na materiałach wytrzymałych i niepalnych, a zabudowa kominka musi być odporna na wysokie temperatury i posiadać odpowiednią ilość kratek kominkowych.

Kominek otwarty czy może dwustronny?

Kiedyś główną funkcją kominku było ogrzanie pomieszczenia. Dzisiaj natomiast odchodzi się od takiego myślenia i wykorzystuje się to urządzenie jako ozdobę danego wnętrza. Producenci oferują nam wiele nietuzinkowych rozwiązań:

  • Kominek dwustronny to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na cieszenie się wyjątkową atmosferą z dwóch pomieszczeń jednocześnie. Posiada on dwie szyby — jedną z przodu, a drugą z tyłu, dzięki czemu możemy podziwiać ogień z dwóch różnych miejsc w domu.
  • Kominek otwarty nie posiada żadnych drzwiczek czy szyb, które oddzielałyby palenisko. Sprawdzi się on idealnie w rustykalnych wnętrzach.
  • Kominek panoramiczny to idealne rozwiązanie dla dużych i pustych przestrzeni. Najlepszy efekt wizualny otrzymamy, ustawiając kominek na wprost dużej ściany. Dzięki szerokiej szybie będziemy mogli rozkoszować się nie tylko widokiem ognia, ale również palonego drewna.
  • Kominek podwieszany to rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią nudy w pomieszczeniu. Urządzenia te mocowane są do sufitu, przez co wyglądają jakby unosiły się nad ziemią. Niektóre kominki posiadają również możliwość obrotu paleniska o 360°.

 

Kominek podwieszany

Jaki kominek wybrać, kiedy chcemy ogrzać dom?

Jeśli kupujemy kominek po to, aby ogrzewał nas z dom, to musimy liczyć się z faktem, że nie wszystkie urządzenia będą się do tego nadawały. To, co nam się spodoba, niekoniecznie będzie użyteczne w kwestii zwiększenia temperatury w pomieszczeniu. Najlepiej w takim wypadku sprawdzi się kominek zamknięty z wkładem, który będzie osłonięty przez szybę. Istotną kwestią będzie też kupno odpowiedniego rodzaju wkładu, który będzie dopasowany do naszych potrzeb.

Jeśli marzy Ci się piękne i przytulne wnętrze z kominkiem, ale nie masz pomysłu na to, jak go wkomponować w otoczenie — napisz do nas, a my postaramy się pomóc!