W dzisiejszych czasach coraz więcej firm zwraca uwagę na ergonomię pracy. Biura stanowią przestrzenie, w których pracownicy spędzają dużo czasu, dlatego ważne jest, aby były one zaprojektowane nie tylko w estetyczny, ale przede wszystkim w funkcjonalny sposób. Dzięki temu można przyczynić się do poprawy efektywności wykonywanych zadań, a także zwiększenia zadowolenia zatrudnionych. Jak zatem zadbać o przyjazną i praktyczną przestrzeń biurową?

Punkt 1: Analiza potrzeb

Projektowanie przestrzeni biurowej powinno rozpocząć się od dokładnego rozważenia wymogów firmy oraz oczekiwań pracowników. Należy pamiętać, że każde biuro jest inne i ma swoją odrębną specyfikę, przez co wymaga indywidualnego podejścia.

jak zaprojektować funkcjonalne biuro

Analiza potrzeb przedsiębiorstwa i zatrudnionych w nim osób powinna skupić się na kilku ważnych kwestiach. Pierwszym z nich jest ustalenie liczby pracowników. To od tej ilości zależeć będzie, jak duża musi być przestrzeń biurowa, a także ile stanowisk do pracy powinno się w niej znaleźć. Ponadto sama specyfika działalności odgrywa równie znaczącą rolę przy projektowaniu. W zależności od branży, w której działa firma, może okazać się, że niezbędne będzie zaaranżowanie przestrzeni do pracy w grupach, bądź też wyznaczenie specjalistycznych pomieszczeń, takich jak sale konferencyjne, magazyny, pokoje do spotkań z klientami itp.

Punkt 2: Umeblowanie

Jednym z najważniejszych aspektów przy projektowaniu funkcjonalnej przestrzeni biurowej jest zadbanie o odpowiednie wyposażenie. W tym celu konieczne jest wybranie mebli, które cechować będzie nie tylko ich praktyczność i wysoka jakość, ale też wygoda i estetyka.

Warto zatem zakupić ergonomicznie zaprojektowane przedmioty, zapewniające prawidłową postawę i komfort użytkowania. Przykładowo dobrze zdecydować się na wyposażone w podłokietniki i regulowane krzesła biurkowe, aby pracownicy mogli łatwo dostosować wysokość i kąt siedzenia do swoich indywidualnych potrzeb.

Należy mieć na uwadze fakt, że właściwie dobrane meble pozwalają na optymalne wykorzystanie biura, co jest szczególnie ważne w przypadku mniejszych pomieszczeń. Podczas projektowania funkcjonalnej przestrzeni biurowej warto więc zmaksymalizować możliwość przechowywania różnorodnych przedmiotów i dokumentów. Pomocne do tego mogą okazać się regały czy półki ścienne, a także specjalne organizery na biurka.

Punkt 3: Oświetlenie

Kolejnym kluczowym elementem projektowania funkcjonalnej przestrzeni biurowej jest oświetlenie. Zbyt słabe lub zbyt mocne światło wpływa na dyskomfort pracy – może prowadzić do zmęczenia oczu, bólu głowy, a nawet do zaburzeń snu. Z tego powodu tak ważne jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia. Dobrze, aby biuro miało dostęp do naturalnego światła, ale było też wyposażone w optymalną ilość źródeł sztucznych. Warto rozważyć dodanie ściemniaczy, aby można było regulować poziom jasności w zależności od potrzeb w ciągu dnia lub w trakcie wykonywania różnych zadań czy projektów.

projekt funkcjonalnej przestrzeni biurowej

Boisz się, że nie sprostasz zadaniu zaprojektowania funkcjonalnej przestrzeni biurowej? Pomożemy Ci w tym! W DD Projekt gwarantujemy indywidualne podejście do każdego klienta. Powiedz nam o specyfice swojej działalności, a także o swoich potrzebach i oczekiwaniach, a my zajmiemy się całą resztą.

Zobacz jedną z naszych biurowych realizacji, klikając tutaj. Kompleksowe wykończenie biura w Krakowie o powierzchni 95 m2 dla dynamicznego i fantastycznego zespołu ludzi.

Z poważaniem,
Klaudiusz Durmała