Remonty kamienic w Krakowie

Kraków słynie z pięknych i zabytkowych kamienic. Niektóre z nich należą do władz Krakowa, a inne znajdują się w rękach prywatnych, są podnajmowane turystom lub stałym lokatorom. Wszystkie kamienice wymagają ciągłej renowacji, by naruszone zębem czasu w końcu nie stanowiły zagrożenia dla lokatorów, a także sąsiadujących budynków.

Niestety, remonty kamienic są mocno uregulowane przez prawo budowlane, a czasami także przepisami ustawy o ochronie zabytków. Nierzadko stanowią fragment dziedzictwa historycznego, więc pomimo bycia elementem użytkowym, muszą pozostać w stanie jak najbliższym oryginalnemu.

Właściciel kamienicy może także odpowiadać karnie za uciążliwe prowadzenie prac remontowych. To dlatego warto wynająć firmę remontowo-budowlaną, która posiada doświadczenie w branży remontów kamienic i orientuje się we wszystkich obowiązujących przepisach prawa.

remonty kamienic kraków

Remonty kamienic – aspekty prawne

Wojewódzki konserwator prowadzi rejestr obiektów objętych ochroną. To w nim znajdziemy informację dotyczącą tego, czy kamienica do remontu objęta jest dodatkowymi przepisami. Przed rozpoczęciem remontów kamienic, architekci wnętrz udają się do konserwatora w celu zdobycia informacji, czy istnieją specjalne zalecenia odnośnie prac remontowych czy budowlanych.

U tej samej osoby należy złożyć wniosek o przeprowadzenie remontu i określić w nim zakres planowanych zmian – dopiero po udzieleniu przez konserwatora zgody, można rozpocząć remont. należy jednak pamiętać, żeby ściśle trzymać się wyznaczonego planu – za wykroczenie poza podane we wniosku granice, można srogo zapłacić.

Wielu inwestorów kupuje kamienice na podnajem, nie sprawdzając uprzednio, czy możliwe jest wprowadzenie zmian koniecznych do doprowadzenia mieszkań i budynku do funkcjonalnego stanu. Warto przed zakupem kamienicy sprawdzić, jakimi wytycznymi budowlanymi objęty jest nasz budynek. Remonty kamienic mogą być bowiem prawie niemożliwe do wykonania, ze względu na nałożone na nie prawo.

Remont mieszkania w kamienicy – czy przepisy są równie restrykcyjne?

Remonty kamienic są o wiele bardziej skomplikowane jeśli chodzi o kwestie budowlane, naruszające ich naturalną strukturę – dobudowanie kondygnacji, zmiana układu funkcjonalnego itd.

Remonty mieszkań w kamienicy nie powinny jednak stanowić problemu. Zwłaszcza, jeśli chodzi o kwestie stricte estetyczne – przemalowanie ścian, wstawienie nowych mebli, wymianę stolarki otworowej na nowszą i bardziej szczelną.

remonty kamienic w krakowie

Remonty kamienic Kraków – dlaczego warto zaufać profesjonalistom?

Jeśli chodzi o prawo odnoszące się do zabytków, kary za naruszenie ich struktury mogą być naprawdę wysokie. Dlatego warto skonsultować się z profesjonalną firmą, która przeprowadziła wiele remontów kamienic i posiada doświadczenie w aspektach prawnych z nimi związanych.

Nasza firma DD Projekt remontuje kamienice na terenie Krakowa. Posiadamy doświadczenie w usługach remontowych i budowlanych zarówno jeśli chodzi o budynki mieszkalne, jak i użytkowe czy przemysłowe. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi realizacjami oraz do kontaktu telefonicznego.

zadzwoń