Ocieplanie domu, to bardzo istotna kwestia, gdyż pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania powierzchni użytkowych. Aby ograniczyć generowanie kosztów związanych z ogrzewaniem, wiele osób decyduje się właśnie na izolację domu. Jednym z najpopularniejszych produktów, który stosuje się do ocieplania domów jest styropian. Żeby ocieplenie było trwałe i spełniało rzetelnie swoją funkcję musi być przeprowadzone w odpowiedni sposób, z zachowaniem poszczególnych kroków.
Na samym początku należy skontrolować powierzchnię, na którą będziemy nakładać styropian. Powinna być ona oczyszczona, pozbawiona jakiegokolwiek kurzu lub pyłu. Jeżeli pozostaje ona zabrudzona, można oczyścić ją za pomocą gąbki lub wody pod ciśnieniem. Podłoże powinno być równe i czyste, wtedy dopiero można zaaplikować na nie grunt akrylowy, stwarza to odpowiednie warunki do wiązania się substancji klejących. Istotnym jest, aby podłoże było suche, w innym wypadku będzie ono siedliskiem mchów i grzybów.
Kolejny etapem powinno być zamontowanie listwy startowej (cokołowej), której szerokość powinna być odpowiednia do grubości styropianu. Nierówność podłoża z reguły niweluje się za pomocą podkładek dystansowych wykonanych z tworzywa sztucznego. Następnie należy przygotować zaprawę klejącą, którą wsypuje się do chłodnej wody i miesza z wykorzystaniem wolnoobrotowego mieszadła. Należy ją mieszać, aż do uzyskania jednorodnej masy, pozbawionej grudek.
Kolejnym etapem będzie nałożenie zaprawy po obwodzie płyty i kolejno po obwodzie ramki. Potem należy przyłożyć płyty styropianowe do elewacji budynku i mocno docisnąć, tak aby znalazła się bezpośrednio obok sąsiadującej płyty. Płyty należy mocować od dołu ściany, sukcesywnie ku górze.
W przypadku, gdy zaprawa wydostanie się poza obrys płyty, należy ją usunąć. Za pomocą poziomicy należy skontrolować czy blok styropianu jest równo zamontowany. Po upływie 24 godzin od momentu przyklejenia styropianu, powinno się przystąpić do montowania łączników mechanicznych, których liczba, długość, a także rodzaj, powinny być dokładnie określone w projekcie ocieplenia. Rodzaj takich łączników uzależniony jest od rodzaju podłoża oraz zastosowanego materiału izolacyjnego.
Kolejnym krokiem jest zatapianie siatki zbrojącej, która chroni przed mechanicznymi uszkodzeniami. Do jej zatapiania powinno się wykorzystać siatkę wykonaną z włókna szklanego. Siatka zbrojąca nie powinna być widoczna, w tym celu, trzeba ją całą zatopić w kleju. W pierwszej kolejności warstwę zbrojącą należy położyć w narożach otworów okiennych i drzwiowych.
Ostatnim krokiem jest nałożenie podkładu gruntującego i tynku. Dzięki podkładowi gruntującemu wyrównamy powierzchnię i zapobiegniemy przebarwieniom na tynku, ochroni ona także elewację przed szkodliwymi wpływami warunków atmosferycznych. Przed nałożeniem podkładu należy zmienić jego kolor, aby był on dopasowany do tynku, którego mamy zamiar użyć.
W przypadku zaprawy tynkarskiej, która znajduje się w workach, trzeba ją wsypać do odpowiedniej ilości chłodnej wody i mieszać do uzyskania jednorodnej masy.
Zajmujemy się ocieplaniem budynków, a także budowaniem domów od podstaw w Krakowie. Dowiedz się więcej tutaj.
Z poważaniem
Klaudiusz Durmała