Nowe mieszkanie często kojarzy się z wejściem w nowy etap w życiu człowieka. Decydują się na nie młode pary albo osoby rozpoczynające swoją pierwszą pracę w wielkim mieście. Niezwykle ważne jest, aby nowa nieruchomość zapewniała bezpieczeństwo i nie posiadała żadnych uchybień i wad. Warto mieć na uwadzę skrupulatny odbiór mieszkania od dewelopera, aby nie przeoczyć nawet najdrobniejszej usterki. W dzisiejszym wpisie dajemy kilka wskazówek, dzięki którym przeanalizują Państwo swoje nowe lokum okiem profesjonalisty.

Czy mieszkanie nie różni się metrażem?

Niestety często lokale sprzedawane przez deweloperów różnią się metrażem, o którym jest mowa w ofercie. Ustalenia dotyczące metrażu mieszkania powinny zostać wzięte pod uwagę już na etapie podpisywania umowy deweloperskiej. W takiej umowie musi zostać zawarta jasna informacja o sposobie mierzenia nieruchomości. Po skrupulatnym przejrzeniu klauzuli dotyczącej różnicy metrażu projektowego i powykonawczego oraz dokonaniu ustaleń, co do praw przysługujących obu stronom, można ze spokojną głową udać się na odbiór mieszkania. Jeżeli metraż będzie się różnił od tego ustalonego podczas zamówienia, możliwe jest otrzymanie zwrotu kosztów za każdy brakujący metr kwadratowy. Nawet w przypadku obiekcji dewelopera nie powinno się rezygnować z przysługujących Państwu pieniędzy, lecz raczej zasięgnąć pomocy prawnika.

Odpowiednia pora dnia i czas

Przed udaniem się na odbiór mieszkania, warto dobrze przemyśleć konkretną godzinę, jak i ilość czasu, który zostanie przeznaczony na oględziny. Kupując mieszkanie, można spodziewać się wyposażenia zgodnego ze standardami oraz każdego kąta w idealnym stanie. Nie oznacza to jednak, że nie powinno się starannie obejrzeć nowego lokum z każdej strony. Ustalanie ograniczeń czasowych nie jest z korzyścią dla nabywcy, ponieważ skutkuje przeoczeniem niewielkich, a istotnych wad. Nie bez znaczenia jest także pora dnia, w której stawia się na odbiór mieszkania. Warto nalegać na spotkanie z deweloperem w ciągu dnia, ponieważ właśnie wtedy najbardziej widoczne są wszystkie nierówności tyku, usterki na meblach oraz innych uchybienia. Światło elektryczne potrafi zamaskować takie niedociągnięcia, przez co nie zostaną wykryte, na czym traci nabywca.

W jakiej kondycji są instalacje?

Gdy pion i poziom ścian oraz kąty na ich styku zostaną już sprawdzone, powinno się zwrócić uwagę na wszelkie instalacje działające w nieruchomości. Zacząć można od sprawdzenia stanu wentylacji oraz systemów przeciwpożarowych. Nie mniej znacząca jest instalacja elektryczna, gdzie układ gniazdek powinien być zgodny z projektem, a poszczególne punkty instalacji elektrycznej mają niezawodnie działać. Przy odbiorze mieszkania należy wziąć pod uwagę także sprawdzenie instalacji wodnej, gazowej i grzewczej.

Wyposażenie wnętrz

Ostatnim, jednak nie mniej ważnym elementem, na który warto poświęcić czas, jest wyposażenie wnętrz. Czy wszystkie szafki i drzwi otwierają się płynnie? Czy urządzenia elektryczne działają? Powinno upewnić się, że nie brakuje żadnego przedmiotu, o którym była mowa w umowie. Czy meble i stoły nie posiadają zarysowań? Nawet najmniejsze niezgodności z warunkami określonymi w umowie mogą być dla nabywcy podstawą do roszczeń wobec dewelopera.

odbiór mieszkania

Zapraszamy do skorzystania z bogatej oferty przedstawionej na naszej stronie internetowej. Już od 2011 roku projektujemy, remontujemy i wykonujemy wnętrza mieszkań, które raz za razem zachwycają naszych klientów.

Pozdrawiam,
Klaudiusz Durmala