Wybór materiałów budowlanych, wykończeniowych i konstrukcyjnych uzależniony jest nie tylko od względów pragmatycznych, lecz także walorów dekoracyjnych. Wpływa na czas realizacji oraz koszty inwestycji. Już projekt budynku zakłada, w jakiej technologii powinna zostać wykonana realizacja. Aby ułatwić Wam podjęcie tej decyzji, przygotowaliśmy charakterystykę i porównanie najczęściej wybieranych surowców.
Ten naturalny budulec wykorzystywany jest od wieków. Pełni rolę materiału konstrukcyjnego oraz wykończeniowego. To doskonały izolator termiczny i elektryczny. Powstają z niego szkielety i poszycia domów jednorodzinnych, pokrycia dachowe, elewacje, podłogi, podwieszane sufity lub inne elementy dekoracyjne.
Drewno sprawdza się zarówno w przestrzeniach ultranowoczesnych, jak i oldschoolowych. Daje efekt przytulności i ciepła, a także elegancji. Odpowiednia konserwacja sprawia, że staje się bardzo trwałe i pozwala na cieszenie się jego zaletami:
Beton to powszechny materiał budowlany ceniony za swoją wytrzymałość i możliwość niemal dowolnego formowania. Po zastosowaniu odpowiednich domieszek staje się również wodoszczelny lub odporny na mróz.
Wykonuje się z niego elementy budynków, które będą musiały przez długi czas wytrzymywać duże obciążenie lub konstrukcje pełniące funkcje ciepłochronne i odwadniające. O jakości betonu decyduje jego klasa określająca poziom odporności na ściskanie. Można wykonywać z niego także elementy dekoracyjne, takie jak elewacje, blaty, umywalki, stoły czy ogrodzenia.
Często można spotkać się z opinią, że cegła to najlepszy materiał budowlany. To uzasadnione stwierdzenie, ponieważ:
Co więcej, posiada niewątpliwe walory estetyczne i daje szerokie możliwości aranżacji. Sprawdza się we wnętrzach klasycznych i rustykalnych, ale wykorzystywana jest także w mieszkaniach stylizowanych na postindustrialne lofty.
Szkło coraz częściej wykorzystywane jest jako surowiec konstrukcyjny, ponieważ dobrze znosi oddziaływania eksploatacyjne. W celu poprawienia jego właściwości mechanicznych przeprowadzane są procesy hartowania termicznego i chemicznego. W charakterze materiału dekoracyjnego projektanci wykorzystują szkło w pomieszczeniach, które należy rozjaśnić w celu ich optycznego powiększenia. Użycie szkła nadaje wnętrzom charakterystycznego wyrazu, ożywia je i dodaje blasku.
Metale wykorzystywane są do produkcji zbrojeń, kształtowników i instalacji. W aranżacji wnętrz pojawiają się między innymi jako elementy schodów, balustrad, listew podłogowych, kuchennych szafek i blatów. Uważane są za symbol luksusu i dobrego gustu. Ich chłód i nowoczesność świetnie sprawdzają się w stylu skandynawskim. Nie trzeba obawiać się tego, że metal będzie przytłaczający dla wnętrza – dzięki temu, że odbija dużą ilość światła, podobnie jak lustra wywołuje wrażenie powiększenia przestrzeni.
Kompozycje materiałów o różnych właściwościach, formie i kształcie powinny być tworzone z zachowaniem dobrego smaku. Ciekawe efekty architektoniczne i aranżacyjne można uzyskać poprzez zastosowanie połączeń:
Aby łączenie surowców zakończyło się powodzeniem należy zadbać również o właściwy dobór ich faktur oraz palety kolorów.
Z poważaniem
Klaudiusz Durmała