Co warto wiedzieć o odbiorach technicznych?

Odbiór techniczny to bardzo ważny krok w stronę zamieszkania w nowym mieszkaniu, czyli sprawdzenie jego stanu technicznego. Ważne, aby przeprowadzić go dokładnie, bo tylko wtedy koszt za zgłoszone usterki ponosi deweloper. Aby mieć pewność, że odbiór techniczny odbędzie się szczegółowo i profesjonalnie, warto poprosić o pomoc specjalistę. Takie usługi proponują profesjonalne firmy remontowe i wykończeniowe lub samodzielne zakłady specjalizujące się w odbiorach technicznych. Każde niezauważone uszkodzenie to dodatkowe koszty, które niestety właściciel mieszkania musi zapłacić z własnej kieszeni. Specjaliści z tej dziedziny to sprawdzone rozwiązanie, aby zyskać pewność, że mieszkanie nadaje się do odbioru. Taka inwestycja to nie tylko zaoszczędzenie pieniędzy na ewentualnych naprawach, ale także dodatkowych nerwów.

Zasady odbioru technicznego

Podczas odbioru technicznego w mieszkaniu mogą znajdować się tylko uprawnione osoby, czyli deweloper, właściciel i ewentualnie specjalista w ocenie usterek. Warto też wiedzieć, że przegląd techniczny mieszkania dotyczy tylko rynku pierwotnego. Ponadto, w umowie nie zawsze znajduje się podpunkt o takiej możliwości kontroli, dlatego istotne, aby go tam zawrzeć, jeśli ktoś woli mieć pewność przed odbiorem kluczy. W czasie odbioru technicznego ocenia się efekt końcowy wykończenie mieszkania, czy spełnia ono warunki postawione w umowie, a także w razie usterek zgłasza się je w protokole. Jeśli deweloper zgodzi się na ich naprawę, należy dać mu na to czas do 30 dni. Nie można zapomnieć, że odbiór techniczny i odbiór kluczy nie są pokrewnymi pojęciami. Należy je rozróżniać.

odbiór techniczny

Kiedy szukać specjalisty?

Ocena wykończenia mieszkania wymaga pewnej wiedzy budowlanej, która pozwoli ocenić stan pomieszczeń, instalacji czy dachu. Jeżeli przyszły właściciel nie interesuje się budownictwem i pracami remontowymi, może nie zauważyć ewentualnych usterek. W takim przypadku warto skorzystać z usług specjalisty. Dzięki jego wiedzy, doświadczeniu oraz profesjonalnym narzędziom wykryje on wszelkie niedoskonałości wymagające poprawek. Co więcej, emocje, które towarzyszą przy oglądaniu mieszkania, nie pomagają zachować trzeźwości umysłu i znacznie utrudniają ocenę. Usługi specjalisty w zakresie odbioru technicznego to koszt, który szybko się zwróci. Czasami lepiej zapłacić te kilkaset złotych, bo można zaoszczędzić nerwów i remontów na własną kieszeń, a te mogą wynieść nawet do kilku tysięcy.

Przydatne narzędzia

Warto być przygotowanym na odbiór techniczny mieszkania. Sam wzrok i intuicja nie wystarczą. Przyda się prospekt informacyjny, plan mieszkania i odpowiednie narzędzia. Zaleca się, aby być wyposażonym w:

  • Łaty i poziomice
  • Szczelinomierz
  • Kątownik
  • Dalmierz
  • Wilgotnościomierz
  • Pirometr
  • Miernik napięcia
  • Kamery termowizyjne

Do dokumentacji usterek przydadzą się przybory do pisania, notes oraz telefon, bądź aparat fotograficzny.

Firma DD Projekt to kompleksowe usługi, z których mogą Państwo skorzystać na każdym etapie budowy, remontu lub urządzania mieszkania. Nasi pracownicy to doświadczeni i przeszkoleni inżynierowie, wykonali dziesiątki odbiorów, dysponują specjalistycznymi narzędziami.
Serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą i naszą stroną internetową www.ddprojekt.pl już dziś!

Z poważaniem
Klaudiusz Durmała