Rok 2021 dobiega końca, a co za tym idzie, coraz więcej mówi się o nowych trendach, jakie zapanują we wnętrzarskim świecie. Na co się przygotować w 2022 roku, aby modnie zaaranżować nasze lokum? Przedstawiamy przegląd najlepszych trendów w aranżacji wnętrz na rok 2022, z których każdy będzie mógł wybrać ten jedyny, dopasowany do osobistego gustu i predyspozycji.

Przez ostatnie dwa lata zwiększył się czas, jaki spędzamy w domu. Jedni z nas opiekują się gospodarstwem domowym, inni pracują zdalnie ze swojego ciepłego mieszkania. Dołożywszy do tego wolne chwile spędzane z rodziną, przyjaciółmi czy w samotności, dochodzimy do sytuacji, w której znaczną część życia spędzamy w przysłowiowych „czterech ścianach”. W takim razie warto przywiązać większą uwagę do wystroju przestrzeni, w której na co dzień funkcjonujemy. Jeśli szukają Państwo inspiracji, zachęcamy do zapoznania się z niniejszym artykułem!

Co zostaje w modzie?

Już w 2021 roku duży nacisk był kładziony przede wszystkim na minimalizm i funkcjonalność wnętrz. Bez zbędnych i przytłaczających przedmiotów, które tylko zajmują przestrzeń, nasza egzystencja staje się przyjemniejsza, a przebywanie w takim lokum sprawia, że umysł ma szansę wypocząć i naładować człowieka energią na dalsze wyzwania dnia. Ważny był i nadal jest komfort. Z uwagi na to, że życie prywatne, jak i zawodowe koncentruje się coraz częściej w przestrzeni domowej, jest to niezwykle istotne, aby zapewnić sobie wygodę na długie godziny spędzone w owym zaciszu.

W 2021 roku projektanci wnętrz koncentrowali się przede wszystkim na zapewnieniu przytulności, ciepła, naturalności i jasności z dodatkiem elegancji oraz klasyki. Odpowiednikami tych cech były trzy główne style, jakie wiodły prym w poprzednim roku.

Styl boho

Pierwszym z nich było boho, skupiające w sobie jasne, kremowe barwy, oryginalne dekoracje, rośliny oraz inne elementy wykonane z naturalnych, często ekologicznych materiałów.

Japandi

Drugim stylem było tzw. japandi — połączenie stylu japońskiego ze skandynawskim, charakteryzujące się minimalizmem, prostotą form, przytulnością, a zarazem funkcjonalizmem.

Art deco

Ostatnim „królem” wnętrz w 2021 roku było eleganckie art deco. Jest to symetryczne zaaranżowanie przestrzeni z dodatkiem licznych luster, gustownych bibelotów oraz raczej luksusowych dodatków najlepszej jakości czy nawet antyków. Art deco nawiązuje swoim stylem do minionych epok, dostosowując je do współczesnych wymogów przez przywiązywanie większej uwagi do funkcjonalności i nowych rozwiązań technicznych.

Wszystkie wyżej wspomniane trendy zostały w mniejszy lub większy sposób zaadaptowane do modowych inspiracji w 2022 roku. Najwięcej będziemy czerpać ze stylu japandi, ponieważ głównym motywem zbliżającego się roku będzie funkcjonalny minimalizm w odnowionej formie z dodatkiem naturalnych elementów oraz jasnych, pastelowych barw.

styl boho

Postaw na kolory

Królować będą przede wszystkim cztery zestawy odcieni. Jednym z nich łączącym się z wyżej wymienionymi trendami są neutralne barwy ziemi, wprowadzające do naszych wnętrz harmonię, spokój oraz jasność. Do takich kolorów należą oczywiście odcienie bieli, brązu, kremów, zieleni, ale również szarości, która pasuje do wszystkiego.

Warto skupić się także na rzadko stosowanym błękicie. Odpowiednio dobrany odcień pozwoli nam stworzyć inspirującą, przytulną przestrzeń. Błękit może pojawić się nie tylko na ścianach, ale również na suficie tworząc imitację nieboskłonu. Do tego odpowiednio dobrane zasłony, czy inne elementy dekoracyjne w tym samym kolorze lub wykonane z drewna stworzą piękną, oryginalną całość.

Jeżeli nie jesteśmy fanami przytłumionych, pastelowych kolorów, to możemy zdecydować się na wprowadzenie intensywnej czerwieni do naszych wnętrz. Kolor ten dodaje energii, motywuje do działania, pobudza zmysły oraz, zwłaszcza ciemniejsze odcienie, pozwala na wprowadzenie elegancji w domową przestrzeń.

I na koniec odcienie zieleni, zwłaszcza szałwia i oliwka. Wiążą się one z barwami ziemi, dostarczają naszym zmysłom powiewu świeżości, delikatności, spokoju i możliwości relaksu. Dodatkowo doskonale komponują się z innymi elementami dekoracyjnymi wykonanymi z naturalnych materiałów, np. drewno, len, szkło, ceramika, kamień itp.

W 2022 roku pojawia się również trend, nieco na przekór zieleni, a mianowicie fiolet! Na ostatnich targach w Mediolanie ukazało się wiele aranżacji z udziałem tego wyjątkowego koloru i to w przeróżnych odcieniach, od przytłumionej lawendy po mocne, wyraziste odcienie szafiru. Może warto zaryzykować, otworzyć się na nowe doświadczenia i zamienić biel na ścianach na elegancki fiolet?

Jakie tkaniny i materiały będą pożądane?

Głównym tworzywem, jakie będzie popularne w meblarstwie i dekoracjach wnętrz w 2022 roku, jest bambus. Roślina ta, wykorzystywana od wieków w budownictwie i meblarstwie, odpowiada na wszystkie potrzeby stawiane przez noworoczne trendy. Bambus jest lekki, naturalny, ekologiczny, elastyczny, a do tego niezwykle wytrzymały.

Innymi materiałami dekoracyjnymi nawiązującymi do natury, będą len, drewno, sklejka, juta i rattan. Wszystko, co jest pozyskiwane z naturalnych tworzyw i daje efekt surowej, mało obrobionej tkaniny będzie mile widziane w każdym wnętrzu.

Formy i aranżacje, na które warto zwrócić uwagę

Surowy minimalizm w nowym roku będzie zauważalnie tłumiony i oswajany przez obłe kształty o delikatnej linii krawędzi oraz przedmioty wykonane z miękkich materiałów. Mowa tu przede wszystkim o meblach, zwłaszcza fotelach czy sofach. Temu stylowi dobrze odpowiada moda lat 80., która ponownie wraca do łask. Charakterystyczne dla niej krzywizny i cylindryczne kształty połączone z pastelowymi kolorami znakomicie oddają ducha nowych trendów i zyskują coraz większą popularność.

Co ciekawe, w projektach wnętrz na 2022 rok „japońskość” przebrzmiewa jeszcze w jednym aspekcie. Jest to wysokość mebli oraz niskie zawieszenie innych elementów dekoracyjnych. Fotele, sofy, pufy czy kanapy zauważalnie obniżyły swoje siedziska, sprowadzając je do poziomu równie niskiego stolika. Dosłowne zbliżenie się do ziemi w połączeniu z naturalnymi tworzywami oraz neutralnymi kolorami, jeszcze bardziej podkreśla chęć współczesnego człowieka do związania się z Matką Naturą.

Co więcej, ekologiczność, bardziej jako ideologia, a nie pusty trend, zostaje chętnie zaadoptowana w aranżacji wnętrz. Mowa tu o coraz powszechniejszym i cieszącym się wielkim uznaniem wykorzystywaniu tworzyw pochodzących z recyklingu lub poddanych upcyklingowi. Ekologiczne rozwiązania nie tylko pomagają naszej planecie, ale również dostarczają wielu inspiracji oraz oryginalnych, innowacyjnych pomysłów na ulepszenie naszej przestrzeni domowej.

Z poważaniem

Klaudiusz Durmała