Styl industrialny to niewątpliwie otwarte, ogromne przestrzenie, surowość i klimat starych fabryk czy browarni. Mieszkania, które tworzone są w ten sposób, mają albo swoich przeciwników, albo największych fanów. Dosyć zimne, ale jednocześnie nowoczesne i stylowe miejsca, mogą zachwycić swoją klasą i pozostać w pamięci na długo.

Narodziny industrializmu

Lata 50. XX wieku to czas narodzin stylu industrialnego w Stanach Zjednoczonych. Wraz z pojawieniem się recesji, nastąpiło wielkie opustoszenie fabryk, domów towarowych czy magazynów. Te puste i pozostawione miejsca przerodziły się w mieszkania czy pracownie artystów, którzy dali im drugie życie. Aby zapełnić ogromne wnętrza, wykorzystywali oni meble znalezione w fabrykach, ale i te przypadkowe, przyniesione z domu czy ulicy. W ten właśnie sposób narodził się styl industrialny, który jest powszechny na całym świecie. Do Polski zawitał on dopiero 40 lat później, w latach 90, ale od tamtej pory cieszy się dużą popularnością.

Dwa oblicza stylu industrialnego

Wraz z rozwojem stylu industrialnego narodziły się lofty. Jest to nazwa mieszkań znajdujących się w budynkach poprzemysłowych. Możemy wyróżnić dwa rodzaje tego typu nieruchomości: lofty hard i soft. Styl hard jest przeznaczony dla mieszkań, które powstały w dawnych budynkach przemysłowych. Są to pomieszczenie charakteryzujące się dużą otwartą przestrzenią, wielkimi oknami oraz dużą ilością szkła, stali i kamienia. Z racji tego, że powstały one w fabrykach, nie trzeba budować w nich już stylu industrialnego – on sam zawarty jest w wyglądzie budynku i jego historii. Natomiast lofty soft mieszczą się w nowo wybudowanych kompleksach mieszkalnych, które wyglądem przypominają budynki przemysłowe. Przez to styl musi być tam budowany od podstaw.

3 kroki, aby stworzyć swój własny loft

Stworzenie mieszkania w stylu industrialnym nie jest wcale takie trudne, jak się wydaje, należy tylko pamiętać o 3 najważniejszych krokach:

  • Pamiętaj o dużych przestrzeniach! Styl industrialny charakteryzuje otwartość. Czym mniej ścian, tym lepiej. Zapomnij o oddzielnych pomieszczeniach. Stwórz wnętrze, w którym kuchnia, salon, sypialnia czy biuro będą jedną całością. Wysokie sufity i duże okna wpłyną na twoją korzyść i optycznie powiększą loft.
  • Biel, szarość i beż to twoi nowi przyjaciele. Nie bój się tych kolorów. W stylu industrialnym nie ma kolorów, a jeśli są, to występują tylko w postaci dodatków. Baw się szarością, zaszalej z cegłą. A na podłodze niech zagości beton lub drewno.

 

styl industrialny

  • Liczy się minimalizm i meble z historią. Pamiętaj, że industrializm lubi prostotę. Dlatego postaw na dodatki, które dodadzą wnętrzu charakteru, ale nie zaburzą jego surowości. Dobrym pomysłem będzie drabina. Jeżeli chodzi o meble, to szukaj tych wyjątkowych, niepowtarzalnych egzemplarzy z duszą.

Jeśli marzy Ci się wnętrze w stylu industrialnym, a nie masz pomysłu albo siły na jego realizację, odezwij się do nas zaprojektujemy, wykończymy, wyposażymy.

Nasze biuro przy ul. Krakusa 11 mieści się właśnie w starej fabryce czekolady, zapraszamy na spotkanie.

Pozdrawiam
Klaudiusz Durmała
www.ddprojekt.pl