Architekt wnętrz w Krakowie

Architektura wnętrz w Krakowie

Każda przestrzeń użytkowa musi spełniać dwa warunki – być estetyczna oraz funkcjonalna. O ile estetyką zazwyczaj zajmują się projektanci wnętrz, często specjalizujący się w jednej dziedzinie, architekt wnętrz ma za zadanie stworzyć projekt mieszkania bądź domu, który będzie jak najbardziej wygodny, ergonomiczny i dopasowany do mieszkańców.

architekt wnętrz kraków architektura

Dekorator, projektant, a architekt wnętrz

Dekorator wnętrz, projektant wnętrz, architekt wnętrz – wszystkie te terminy oznaczają dla Ciebie to samo? Zacznijmy od fachowego rozróżnienia tych zawodów.

Architekt wnętrz to bardzo odpowiedzialny zawód. Odpowiada on za stworzenie kompletnego projektu wnętrza, a także często za zwizualizowanie go w formie 3D. By to jednak zrobić musi posiadać nie tylko zdolności artystyczne, lecz również wiedzę budowlaną i najczęściej tytuł inżyniera. Architekci wnętrz ściśle współpracują z architektami ogólnymi, a także konstruktorami, elektrykami, osobami odpowiedzialnymi za instalacje wodne czy izolację.

Architekt wnętrz w Krakowie

Architekt wnętrz musi łączyć w praktyce prawo budowlane i oczekiwania klientów jeśli chodzi o kwestie stylu. Na pierwszym miejscu stawia jednak ergonomię i funkcjonalność. Stanowi więc doradcę klienta w sprawie rozwiązań architektonicznych we wnętrzach.

Pojęcia “projektant wnętrz” oraz “dekorator wnętrz” często odnoszą się do jednej osoby. Ich profesje różnią się nieznacznie. W odróżnieniu od architekta nie mają oni wpływu na elementy konstrukcyjne, takie jak ułożenie ścian czy przebieg instalacji elektrycznej. Zajmują się tylko wykończeniem wnętrza.

Projektant zazwyczaj odpowiada za dobranie mebli i kolorów ścian, a także ogólnego stylu, natomiast dekorator dba o detale, które często mogą zaważyć na ostatecznym efekcie. Jest odpowiedzialny głównie za takie elementy jak dywany, ramki na zdjęcia, poduszki, akcesoria łazienkowe i kuchenne itp.

architektura wnętrz kraków architekt wnętrz w krakowie

Architektura wnętrz – projekty

Na samym początku naszej pracy z architektem wnętrz dokonuje on wstępnych pomiarów, a następnie tworzy pierwszy, wstępny projekt – układ funkcjonalny. Jest to najprostszy rzut mieszkania, z którego usuwa się wszystkie ścianki działowe, a następnie rysuje możliwe formy wnętrza ponownie. Zazwyczaj powstaje kilka całkowicie odmiennych układów pomieszczeń, z których wybiera się ten najbardziej praktyczny.

Podczas projektowania wnętrza warto uwzględnić już konkretne meble – jeśli wiemy, że w sypialni koniecznie musi znaleźć się garderoba, uwzględnijmy jej potencjalne wymiary. Dzięki temu będziemy świadomi, jak dużo wolnej przestrzeni zostało.

Nasza firma DD Projekt oferuje architekturę wnętrz na terenie Krakowa. Działamy z pasją, doświadczeniem i kreatywnością. Wszystko po to, by stworzyć wnętrze szyte na miarę właśnie dla Ciebie.

zadzwoń