Lekarze od dawna są zgodni co do tego, jak duży wpływ ma światło na samopoczucie. Wpływa ono korzystnie na nastrój, lepszy sen, a nawet poziom aktywności fizycznej. Nie chodzi tutaj jedynie o naświetlanie na zewnątrz. Ogromny wpływ ma także światło wprowadzane do pomieszczeń. Jego brak może wpływać na mniejszą koncentrację i produktywność. Jak więc wprowadzić światło do domu?
O korzystnym wpływie promieni słonecznych warto pomyśleć już na etapie projektu. Przestronne, duże okna wprowadzą nie tylko światło, ale także optycznie powiększą przestrzeń. Te z widokiem na ogród wprowadzą spokój i poczucie przynależności z naturą. Warto także pamiętać o pozytywach koloru zielonego. Wpływa on kojąco, odpręża i relaksuje. Idealnym pomysłem jest także szklana ściana, która umożliwia podziwianie roślinności, odpoczywając na kanapie w salonie, siedząc przy stole lub gotując obiad.
Oprócz okien warto także zadbać o rodzaj oświetlenia wewnętrznego. Zależnie od pomieszczenia należy wybrać moc światła. Do domowego biura lepiej sprawdzi się białe światło o dużej mocy. W sypialni warto umieścić delikatniejsze oświetlenie. Świetnie sprawdzą się lampy sufitowe o regulowanej mocy naświetlenia. Dzięki temu można zmieniać moc światła w zależności od indywidualnych potrzeb i rodzaju wykonywanych czynności. Dobrym pomysłem jest także oświetlenie wbudowane w ścianę lub meble. Takie rozwiązanie nie rozprasza wzroku i nie przytłacza pomieszczenia. Stanowi idealnie dopełnienie wystroju wnętrza.
Mogą być klasyczne — białe. Nadadzą wnętrzu nowoczesny wygląd i harmonię. Warto także pamiętać o kolorze szarym. Można łączyć ze sobą wiele odcieni szarości. Zapewni to poczucie wielowymiarowości wnętrza i pozwoli wykazać się kreatywnością. Jasne odcienie szarości zapewnią dobre odbicie światła, natomiast ciemniejsze przełamią je i nadadzą wnętrzu charakter. Nie należy również zapominać o drewnianych meblach. Ocieplą wnętrze, które dzięki temu stanie się bardziej przytulne.
To również ważny punkt przy oświetleniu wnętrza. Światło najlepiej odbijają jasne kolory. One także wpływają na nastrój. Biały nada wnętrzu poczucie przestronności, ale także da niesamowite pole do kreatywności w kwestii dodatków. Wybierając ciepłe kolory, jak na przykład pudrowy róż, który kojarzony jest z miłością i spokojem, można sprawić, że światło odbijane od ścian nada wnętrzu romantycznego charakteru. W miejscach, które służą do odpoczynku, świetnie sprawdzą się również ciemniejsze ściany. Brąz w sypialni da poczucie ukojenia. Pomoże domownikom się zrelaksować. Będzie stanowił także neutralne tło dla jasnych mebli.
W pomieszczeniach, zaprojektowanych przez DD Projekt, stosuje się nowoczesne rozwiązania, dzięki którym w pomieszczeniu nigdy nie zabraknie światła. Każde wnętrze jest tworzone nie tylko zgodnie z zasadami funkcjonalności, ale także z indywidualnymi upodobaniami klienta. Z gotowymi projektami oraz ofertą można zapoznać się na stronie internetowej.